חדשות ועדכונים

שו"ת

חזרה לשו"ת
תשובה נתקבלה מאת הרב שמיר שיינטופ בתאריך י"ז כסלו תשע"א
שאלה:
בזמן האחרון גילינו כמה בעיות כשרות במטבח בדירה ורצינו לברר מה ההלכה בעניין: טוסטר אובן שהשתמשו בו לשימוש חלבי, ולאחר כמה זמן השתמשו בו לשימוש בשרי {בישול ממש} באותה תבנית - מה דין התבנית? מה דין הטוסטר אובן? מה דין הצלחות שאכלו בהם את התבשיל? יש הבדל בין חרסינה לפלסטיק? (התבשיל לא הוגש כשהוא חם מאוד) סכו"ם בשרי וצלחות בשריות שהשתמשו בהם לאוכל חלבי קר/חם והודחו בכיור חלבי - מה דינם? תודה רבה על התשובה שבת שלום
תשובה:
א. דין הטוסטר: ניקוי היטב שלא ישארו שאריות של מזון, לכלוך ושומן, אחר הניקוי חימום בחום מקסימלי למשך כחצי שעה.
ב. התבנית: אם האפיה הבשרית לא הייתה באותו יום של האפיה החלבית (מעת לעת), לנקות היטב ולהגעיל במים רותחים, אם אפשר הגעלה שלוש פעמים (דהיינו להוציא את התבנית להמתין שהמים יחזרו לבעבע ולהגעיל שוב). אם האפיה הייתה באותו יום לכתחילה אין להשתמש בתבנית אלא לקנות אחרת. [אם א"א לשאול בע"פ, כי תלוי בכמה תנאים].
ג. הצלחות: לנקות.
ד. סכו"ם וצלחות בשריות שהתשמשו בהם לאוכל חלבי קר: לנקות (סכינים לשפשף היטב).
לאוכל חלבי חם: תלוי איזה אוכל (גוש או נוזל) תלוי במידת החום, ובעוד פרטים, לפעמים צריך להכשיר לפעמים לא ולפעמים אי אפשר להכשיר.
ה. כיור חלבי: כלי בשרי שהודח בכיור חלבי לא צריך שום הכשרה גם אם הודח במים חמים.
אך יש לציין שכנראה המצב מעיקרו דורש תיקון, מעבר לשאלה מה דין כל כלי בפני עצמו. ויש צורך ליצור כללים מוסכמים על כל הבנות בדירה, על מנת ליצור סדר מכאן ולהבא, ולמנוע מצב של ערבוב בשוגג, ק"ו שלפי מה שתואר בשאלה, נראה שיש חוסר הקפדה כללי שצריך לעקור מן השורש.

חזרה לשו"ת