חדשות ועדכונים

שו"ת

חזרה לשו"ת
תשובה נתקבלה מאת הרב שמיר שיינטופ בתאריך ד' תשרי תשע"א
שאלה:
בפרשת וילך יש נבואה מאוד תמוהה למשה רבינו. הקב"ה אומר למשה שאחרי מותו עם ישראל ישחיתו ויחטאו, ויעבדו אחרי אלוהים אחרים, לא עוד אלא שמשה רבינו בעצמו אומר את זה לעם ישראל - וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, הִנְּךָ שֹׁכֵב עִם-אֲבֹתֶיךָ; וְקָם הָעָם הַזֶּה וְזָנָה אַחֲרֵי אֱלֹהֵי נֵכַר-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר הוּא בָא-שָׁמָּה בְּקִרְבּוֹ, וַעֲזָבַנִי, וְהֵפֵר אֶת-בְּרִיתִי אֲשֶׁר כָּרַתִּי אִתּוֹ. יז וְחָרָה אַפִּי בוֹ בַיּוֹם-הַהוּא וַעֲזַבְתִּים וְהִסְתַּרְתִּי פָנַי מֵהֶם, וְהָיָה לֶאֱכֹל, וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת, וְצָרוֹת...וַיְצַו מֹשֶׁה אֶת-הַלְוִיִּם...כִּי אָנֹכִי יָדַעְתִּי אֶת-מֶרְיְךָ, וְאֶת-עָרְפְּךָ הַקָּשֶׁה; הֵן בְּעוֹדֶנִּי חַי עִמָּכֶם הַיּוֹם, מַמְרִים הֱיִתֶם עִם-יְהוָה, וְאַף, כִּי-אַחֲרֵי מוֹתִי. כח הַקְהִילוּ אֵלַי אֶת-כָּל-זִקְנֵי שִׁבְטֵיכֶם, וְשֹׁטְרֵיכֶם; וַאֲדַבְּרָה בְאָזְנֵיהֶם, אֵת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, וְאָעִידָה בָּם, אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ. כט כִּי יָדַעְתִּי, אַחֲרֵי מוֹתִי כִּי-הַשְׁחֵת תַּשְׁחִתוּן, וְסַרְתֶּם מִן-הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר צִוִּיתִי אֶתְכֶם; וְקָרָאת אֶתְכֶם הָרָעָה, בְּאַחֲרִית הַיָּמִים--כִּי-תַעֲשׂוּ אֶת-הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה, לְהַכְעִיסוֹ בְּמַעֲשֵׂה יְדֵיכֶם. אם ישראל יודעים מראש שאחרי מות משה הם יחטאו - האם אין זה סותר את בחירתם החופשית? ואיך הקב"ה יכול להעניש על בחירה כזו?...
תשובה:
הנושא של ידיעה ובחירה עמוק וארוך מבלי להכנס בדווקא לשאלה הספציפית של נבואה זו או נבואה אחרת, והאריכו בו ראשונים ואחרונים. אציין כמה מקורות בסיסים: רמב"ם הלכות תשובה פרק ה ופרק ו ושם בהשגת הראב"ד בסוף פרק ו ועוד.
היסוד העיקרי בדברי הרמב"ם והראב"ד שעצם העובדה שבדור מהדורות בני ישראל יחטאו, אינה פוגעת כלל בבחירה הפרטית של כל יהודי באשר הוא, ואצל כל אחד נשארת הבחירה להיות צדיק, כפי שאכן אפילו באותם דורות שאכן בני ישראל בצורה כללית סרו מדרך ה' מכל מקום היו יחידים שנשארו בצדקתם ויושרם.
זה התשובה ביחס לפסוקים שהובאו בשאלה, אמנם ישנם שאלות נוספות בענייני ידיעת ה' ובחירה חופשית, ועוד חזון למועד.
גמר חתימה טובה
חזרה לשו"ת